блог

Помилки підприємців в бухгалтерії

Ведення бухгалтерського обліку та подання звітності є важливою складовою бізнесу, але не кожен підприємець може дозволити собі наймати працівників для виконання цих обов'язків. Іноді підприємці або керівники невеликих компаній самостійно займаються бухгалтерією, що загрожує помилками. Це дуже ризиковано, адже іноді «маленька» помилка буває дуже «дорогою».

Однією з найпоширеніших помилок при самостійному веденні бухгалтерії є неправильний облік доходів та/або витрат, необхідних для вірного розрахунку податкових зобов’язань. Це може призвести до несвоєчасної або надмірної сплати податків або, навпаки, до недоплати, що загрожує штрафними санкціями, втратою права перебувати на обраній системі оподаткування та іншими негативними наслідками.

Іншою поширеною помилкою є недодержання вимог та обмежень, визначених обраною системою оподаткування. Так, наприклад, підприємці другої групи єдиного податку не мають право надавати послуги підприємцям та підприємствам, що перебувають на загальній системі оподаткування. Або платник податку на додану вартість може втратити цей статус при відсутності оподатковуваних операцій протягом останніх 12 календарних місяців. Зазвичай розмір фінансових втрат від таких помилок є дуже значними: це і нарахування нових податкових зобов’язань, і штрафи, і пеня, тощо.

Також важливо бути уважними до строків та періодичності подання звітності, правил її складення, актуальності форм податкової та фінансової звітності. Помилки у цьому також мають неприємні штрафні наслідки.

Уваги та пильності потребує питання додержання вимог щодо нарахування та виплати заробітної плати працівникам, сплати (нарахування, утримання) податків із заробітної плати, а також правильного звітування за цим напрямком.

Дуже «коштовними на помилку» є вимоги законодавства щодо порядку проведення розрахунків у готівковій або безготівковій формі, наявність/відсутність обов’язку використання РРО (по-старому - касові апарати), додержання обмежень та вимог, оформлення відповідної документації та звітів.

Отже, самостійне ведення бухгалтерії, може бути складним та ризиковим завданням для підприємців, які не мають достатнього рівня знань та досвіду в бухгалтерській професії.